Podaruje.com
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

✅ Zamów do 16, a wyślemy jeszcze dziś 🚚

✅ Aż 30 dni na zwrot towaru

✅ Darmowa dostawa od 150 zł 📦

Co to jest obroża antyszczekowa?

blog Podaruje.com
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Obroża antyszczekowa dla psa (czyli obroża przeciw szczekaniu) to specyficzny rodzaj obroży treningowej, którą zakłada pies z tendencją do nadmiernego szczekania. Ma to na celu korektę zachowania jakim jest szczekanie i z czasem spowodowanie, że pies będzie unikał tego zachowania. Stosowanie obroży antyszczekowej miało różne opinie w ostatnich latach i wiele osób uważa je za kontrowersyjne. W poniższym artykule przeanalizujemy zalety i wady obroży antyszczekowej i pomożemy Ci zdecydować, czy obroża elektryczna tego typu jest odpowiednia dla Twojego psa.

Dlaczego pies szczeka?

Niektóre rasy psów po prostu szczekają więcej niż inne. Małe teriery i rasy zabawek znacznie częściej szczekają z innych niż istotne powodów niż retrievery, owczarki i bernardyny. Twój pies szczeka na ludzi z kilku powodów:

 • szczeka w odpowiedzi na bodźce, na przykład gdy zbliża się nieznajomy lub widzi obce zwierzę na swoim terytorium,
 • szczeka gdy szczekają inne psy, wzmacniając początkową reakcję terytorialną psa. Ten rodzaj szczekania jest najbardziej przydatny dla właścicieli ludzi, którzy trzymają psy jako formę ochrony,
 • psy mogą również szczekać jako wyuczona reakcja. Jeśli pies szczeka, a następnie zwraca na siebie uwagę, uczy się, że szczekanie pomoże mu uzyskać to, czego chce — uwagę lub zabawę. Jeśli pies przyniesie ci swoją zabawkę, a potem szczeka, a ty bawisz się z psem, uczy się, że szczekanie jest dobrym sposobem na zainicjowanie zabawy.  

obroża tresująca psa który ciągnie

Szczekanie jest normalnym zachowaniem psa podczas zabawy i może być skierowane zarówno do człowieka, jak i zwierzęcia. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić żeby pies nie szczekał to warto, aby dowiedział się więcej o obrożach antyszczekowych i ich działaniu.

[product search="obroża" limit="4" onlyAvailable="true"]

Obroża antyszczekowa – jak działa?

Elektroniczne obroże antyszczekowe mają mały mikrofon w obroży do wykrywania szczekania. Mikrofon wychwytuje szczekanie psa i w odpowiedzi wysyła mu nieprzyjemny bodziec różnego rodzaju. Jeżeli szczekanie nie ustaje bodziec zwiększa moc przez kilka poziomów. Wyróżniamy następujące rodzaje bodźców obroży antyszczekowej:

 • Wibracyjne – wysyła do założonej przez psa wibracje
 • Dźwiękowe – tj. głośny dźwięk
 • Ultradźwiękowe – wysyła dźwięki słyszalne dla psa, ale nie słyszalne dla człowieka
 • Sprayowe – rozpylające drażniący dla psa zapach
 • Elektryczne – impuls elektryczny o regulowanej mocy

Po dojściu do najwyższego poziomu antyszczekowa obroża dezaktywuje się na pewien czas. Czułość mikrofonu musi zawsze działać prawidłowo, w przeciwnym razie może wychwycić odgłosy szczekania innych psów i ewentualnie ukarać psa za coś, czego nie zrobił, co zdezorientuje psa i przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego w zakresie modyfikacji zachowania.

Niektóre obroże antyszczekowe wykrywają wibracje strun głosowych podczas szczekania psa. Gdy wykryje te wibracje, w szyję psa zostanie wysłany wstrząs o niskim natężeniu. To rozwiązanie jest o tyle lepsze, iż nie będzie kierować impulsu do psa za szczekanie pozostałych zwierząt.

głośny pies z obrożą antyszczekową

Jak trenować z psem, aby uzyskać najlepsze efekty?

Jeżeli chcesz oduczyć psa szczekania na ludzi, lub przy płocie i uznasz, że obroża statyczna jest właściwym rozwiązaniem w Twojej sytuacji, ważne jest, aby nauczyć się jej używać. Obroża przeciwko szczekaniu to narzędzie jak każde inne, dlatego konieczne jest zrozumienie, jak nauczyć psa prawidłowej reakcji na nią.

Po pierwsze, należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcja obsługi, w tym w szczególności metodami działania oraz zaleceniami bezpieczeństwa.

Następnie, należy upewnić się, że kołnierz obroży jest odpowiednio dopasowany. Każdy kołnierz, który ma punkty styku, musi być dopasowany na tyle ciasno, aby punkty te miały ciągły kontakt ze skórą. Jeśli obroża będzie za luźna, po prostu nie będzie działać konsekwentnie, a efekty będą słabe.

Kiedy jesteś gotowy, aby zacząć trening ze swoim psem, jak rozumieć i właściwie reagować na obrożę antyszczekową, zacznij od najniższego dostępnego poziomu stymulacji. Lepiej poświęcić czas na stopniowe przechodzenie przez kolejne poziomy i określenie właściwego ustawienie, niż przyjmować założenia na podstawie rasy, wielkości lub temperamentu psa. Wrażliwość każdego psa jest inna, a celem jest znalezienie poziomu, który skutecznie przerwie szczekanie bez wywoływania nadmiernej reakcji.

Ustawienia Obroży antyszczekowej

Gdy obroża jest ustawiona na najniższy poziom, wystawiaj psa na bodziec, który powoduje, że szczeka. Pukanie do drzwi lub dzwonienie do drzwi działa w przypadku większości psów. Używaj rozproszeń, które zapewnią, że pies będzie wystarczająco podekscytowany, aby zaszczekać kilka razy z rzędu. Jeśli pies szczeka tylko raz, możesz nie uzyskać odpowiedniego odczytu, czy obroża działa, czy nie. Dzieje się tak dlatego, że niektóre obroże pozwalają na izolowane szczekanie i nie aktywują się, dopóki nie będzie wystarczająco powtarzalne, aby można je było uznać za uciążliwe.

W momencie gdy pies jest przynajmniej w minimalnym stopniu obeznany z tego typu zdalną obrożą (rozumie, że może kontrolować doznania podejmując określone działania), szybko będzie w stanie zorientować się, że zaprzestanie szczekania „wyłączy się” i uniknie doznania.

Kiedy szczekanie zostało skutecznie przerwane, należy nagrodzić psa za ciszę. To uczy psa różnicy między konsekwencjami szczekania = „włącza się czucie” i ciszy = „brak czucia + nagroda”.

Obroża a kara i nagroda

W tym momencie szkolenia warto być blisko psa. Jednocześnie należy stosować komendy głosowe takie jak „Cicho” lub „Dość”, aby pies nauczył się skojarzenia i przyjął ode mnie polecenie zaprzestania szczekania. W ten sposób możesz wybrać, na ile pozwalać na szczekanie i kiedy przerywać, i uczyć odpowiedzialności. Ucząc się odpowiedzialności za moje polecenia, pies nie uczy się, że szczekanie jest złe, ale raczej, że musi przestać, kiedy o to poproszę.

Czy obroża antyszczekowa jest skuteczna?

Obroża antyszczekowa elektryczna należy do najskuteczniejszych metod tresury psów. Regularne stosowanie tego urządzenia pozwala ograniczyć nadmierne szczekanie psa. Co więcej stosowanie poszczególnych trybów łącznie z komendami głosowymi daje efekty już po kilku tygodniach stosowania. Najlepsze efekty można uzyskać gdy włoży się wysiłek w trening z psem, a efekty działania obroży antyszczekowej połączy z komendami głosowymi. Tak długo, jak Twój pies nosi obrożę, nie musisz się również martwić o efektywny zasięg obroży, który jest brany pod uwagę tylko w przypadku elektrycznej obroży treningowej ze zdalnymi nadajnikami.

Czy obroża antyszczekowa dla psa jest bezpieczna?

Obroża antyszczekowa gdy jest stosowana zgodnie z zaleceniami, pozwala na skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne korygowanie zachowań pupila. Z czasem pies zaczyna kojarzyć użycie konkretnych impulsów z Twoimi komendami.

Czy obroże antyszczekowe są okrutne? Nie. Technika stopniowego zwiększania dźwięku i impulsu jest nie tylko bardziej humanitarna, ale też bardziej skuteczna w przełamywaniu nawyku szczekania niż tradycyjne obroże treningowe dla psa kontrolujące za pomocą szoku.

W treningu z obrożą antyszczekową nie chodzi o to by zrobić psu krzywdę, ale o konsekwentną i rzetelną „korektę” i prowadzenie na poziomie, który przyucza psa do odpowiedniego szczekania.

Obroża antyszczekowa, jaka najlepsza?

W przypadku obroży antyszczekowej najlepszym rozwiązaniem są obroże z dwoma czujnikami, tj. czujnikiem szczekania (mikrofon) oraz sensorem wibracji gardła. Dzięki temu rozwiązaniu obroża antyszczekowa nie aktywuje się gdy wychwyci szczekanie pozostałych psów. Obroża antyszczekowa – czy jest legalna? Korzystanie w obroży antyszczekowej jest legalne. Korzystanie z obroży jest elementem wspierającym trening z psem oraz korektę niepożądanych zachowań. Nie jest ono wymierzone w wyrządzenie krzywdy psu.

 

Sprawdź nasze propozycje na prezent!

 • Bramka ochronna R7 - Masz psa, który nie może przebywać w każdym pomieszczeniu? Nasza bramka ochronna R7 rozwiąże ten problem! Dzięki prostemu montażowi i regulacji, nasza bramka doskonale sprawdzi się w każdym domu. Dodatkowo, jej design pozwala na harmonijne wkomponowanie jej w otoczenie. Sprawdź już teraz, jak dużo korzyści może przynieść Ci nasza bramka ochronna!
 • Klatka kennelowa dla psa S - Szukasz idealnego miejsca dla swojego psa? Nasza klatka kennelowa S to idealne rozwiązanie! Wytrzymała i funkcjonalna, pozwoli na wygodne i bezpieczne przetrzymywanie Twojego pupila. Dzięki specjalnemu designowi, klatka będzie się dobrze prezentować w każdym pomieszczeniu. Sprawdź już teraz, jak dużo korzyści może przynieść Ci nasza klatka kennelowa!
 • Filtry do poidełka dla zwierząt - Zależy Ci na zdrowiu i dobrej kondycji swojego zwierzaka? Nasze filtry do poidełka dla zwierząt to idealne rozwiązanie! Dzięki nim, woda w poidełku zawsze będzie świeża i czysta, a Twój zwierzak dostanie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sprawdź już teraz, jak dużo korzyści może przynieść Ci nasze filtry do poidełka dla zwierząt!
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl