Mit #1: Obroża antyszczekowa nie jest bezpieczna dla psa
Nieprawidłowe użycie przedmiotu czyni go niebezpiecznym, nawet jeżeli on sam nie ma takiej natury.Podobnie jak każde narzędzie szkoleniowe, obroża elektryczna może stać się niebezpieczna, jeśli jest używana nieprawidłowo.
Po zrozumieniu i wdrożeniu odpowiednich metod użytkowania, Twój obroża antyszczekowa jest bezpieczna. Aby zapewnić bezpieczny trening należy przestrzegać reguł bezpieczeństwa opisanych w instrukcji użytkowania.
W rzeczywistości obroże antyszczekowe są polecane przez hodowców psów jako najskuteczniejsza metoda korekty nawyku nadmiernego szczekania u psów. Wiele osób nie zna rozwiązań co zrobić żeby pies nie szczekał w domu.
Tryby działania obroży antyszczekowej
Większość obroży antyszczekowych posiada kilka dostępnych trybów działania, w tym:
- tryb wibracyjny,
- tryb dźwiękowy,
- tryb wstrząsu.
Należy podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków udaje się ograniczyć nadmierne szczekania u psów wyłącznie za pomocą trybu wibracyjnego oraz dźwiękowego – połączonego z komendami głosowymi.
Pies nie jest w stanie zrozumieć, że nie powinien tyle szczekać. Koniecznie jest wywołanie u niego pewnego skojarzenia. Dobrym sposobem jest trening z psem i obrożą. Jest to sposób na zakomunikowanie psu, że szczekanie jest nadmierne.
Jeżeli chodzi o tryb wstrząsu to nie jest wstrząsem elektrycznym lecz wstrząsem elekrostatycznym. Jest to nieprzyjemne przez ułamek sekundy, ale nie na tyle, by cię skrzywdzić. Poziom stymulacji statycznej w obroży może być regulowany przez użytkownika.Mit #2: Obroża antyszczekowa powinna być noszona 24/7
W przypadku noszenia przez czas dłuższy niż zalecany, każdy rodzaj obroży elektronicznej może być niebezpieczny dla zdrowia psa. Ten problem zdrowotny nie wynika z stymulacji statycznej dostarczanej psu, ale z możliwości martwicy uciskowej.
Mówiąc najprościej, martwica odleżynowa to uraz skóry psa (modzele, rany itp.), który rozwija się w wyniku noszenia obroży przez dłuższy czas. Jest to spowodowane błędem ludzkim i nie jest awarią obroży.
Aby temu zapobiec, obroża musi być odpowiednio dopasowana do szyi psa i obracana w różnych pozycjach, gdy jest używana przez długi czas w ciągu dnia.Jeśli kołnierz jest zbyt ciasny, ciągły nacisk punktów kontaktowych (tj. sond) może ograniczyć przepływ krwi do tkanki znajdującej się pod spodem, powodując jej uszkodzenie i zniszczenie. W rezultacie, jeśli obroża jest zbyt luźna, można ją łatwo obrócić wokół szyi lub przesunąć w pionie, gdy pies podnosi lub opuszcza głowę. W obu przypadkach właściciele muszą upewnić się, że obroża jest odpowiednio dopasowana i zdjąć ją, jeśli jest noszona dłużej niż jest to zalecane, czyli zazwyczaj 8-10 godzin dziennie. Po wyjęciu sondy obroży należy również czyścić waciki nasączone alkoholem co 1-2 dni, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Mit 3: Obroża antyszczekowa nie daje efektów
Obroże treningowe są uważane za narzędzia wzmacniające pozytywną przemianę u psa. Pomyśl o tym w ten sposób: nauczenie psa, co oznacza „nie” (działanie negatywne), pomaga mu rozpoznać, kiedy postępuje właściwie/kiedy nagroda jest zasłużona (działanie pozytywne).
Profesjonalni trenerzy psów zalecają również stosowanie obroży antyszczekowej w celu wspomagania treningu z psem. Na przykład smakołyki mogą być zachętą do przestrzegania instrukcji dotyczących szkolenia obroży. W końcu, który pies nie lubi być nagradzany za dobrze wykonaną pracę?
Wzmocnienie negatywne jest również ważnym elementem szkolenia, ponieważ daje psu szybką, natychmiastową „informację zwrotną”, że nie robi tego, co należy, czego metody takie jak wzmocnienie pozytywne nie mogą.
Mit 4: Używanie obroży antyszczekowej zapobiegnie ponownemu szczekaniu przez psa
Ostatecznym celem nie jest powstrzymanie psa od szczekania przez cały czas, ale uniknięcie sytuacji, w której pies ciągle szczeka. Chcesz nauczyć psa, kiedy można szczekać, a kiedy nie. Nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec WSZYSTKIM szczekaniu, ponieważ istnieją sytuacje, w których szczekanie jest całkowicie naturalne i oczekiwane. Na przykład, gdy wykryte zostaną realne zagrożenia lub właściciel znajdzie się w niebezpieczeństwie. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu możesz z powodzeniem wyeliminować nadmierne szczekanie, ale jeśli Twój pies naprawdę potrzebuje szczekać, nadal może.
Sprawdź nasze propozycje na prezent!
- Bramka ochronna R9 - Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka lub pupila? Nasza bramka ochronna R9 to idealne rozwiązanie. Łatwa w montażu i bardzo wytrzymała - zabezpieczy Twoje pomieszczenia przed niepożądanym wchodzeniem. Sprawdź teraz!
- Obroża antyszczekowa 71A - Jeśli Twój pies ma tendencję do nadmiernego szczekania, nasza antyszczekowa obroża 71A to idealne rozwiązanie. Wykonana z najlepszej jakości materiałów, skutecznie zminimalizuje problem hałasu, a jednocześnie nie będzie wpływać na komfort Twojego pupila. Zobacz teraz!
- Klatka kennelowa dla psa XS - Potrzebujesz bezpiecznego i wygodnego miejsca dla swojego pupila? Nasza klatka kennelowa XS to idealne rozwiązanie. Wykonana z trwałych materiałów, zapewni Twojemu psu odpowiednią przestrzeń do odpoczynku i snu. Sprawdź teraz!
- Obroża treningowa dla psa R-88 - Jeśli chcesz wytresować swojego psa, nasza treningowa obroża R-88 to idealne rozwiązanie. Wykonana z trwałych i wygodnych materiałów, pozwoli na skuteczne i bezpieczne trenowanie Twojego pupila. Zobacz teraz!