Wzrost popularności kamer samochodowych ( wideorejestratorów ) wśród kierowców nie powinien być zaskoczeniem. Czy można wyobrazić sobie lepsze narzędzie, które pozwoli udowodnić Ci jaki był faktyczny przebieg zdarzenia na drodze? Biorąc pod uwagę postawę ubezpieczycieli od posiadania wideorejestratora może Twoje mieć albo nie mieć w kontekście odszkodowania. Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej?
Na co zwracać uwagę przy wyborze wideorejestratora?
1. Rozdzielczość – oznacza ilość pikseli zapisywanych w danym momencie przez kamerę. Im wyższa rozdzielczość tym obraz bardziej szczegółowy (ma lepszą jakość). Przy wyborze kamery samochodowej jest ona o tyle istotna, iż kamery o słabszej rozdzielczości mogą nie pozwalać na prawidłowe odczytanie tablic rejestracyjnych. Obecnie kamera powinna zapewniać rozdzielczość co najmniej 720p, czyli 1280x720 (HD). My jednak zalecamy kamery samochodowe o wyższej jakości Full HD, tj. 1920x1080 pikseli,
2. Kąt widzenia – ma wpływ na to jako kadr zostanie uchwycony przez kamerę podczas nagrywania. Standardem wśród kamer samochodowych jest 120 stopni i większości przypadków okazuje się on wystarczający. Na rynku można się jednak spotkać również z kamerami o szerszym polu widzenia, które pozwala na zarejestrowanie części pasów jezdni obok auta. Należy pamiętać, że im większy kąt nagrywania tym bardziej zniekształcone zostaje nagranie.
3. Kamera cofania – jest nieodzownym elementem wyposażenia dobrej kamery samochodowej. Zwykle jest montowana w górnej części tylnej szyby lub pod tablicą rejestracyjną.
4. G-Sensor – tzw. sensor grawitacyjny, służy wykrywania i wykrywania nagłych przyśpieszeń i spowolnień. Gdy kamera samochodowa wykryje niespodziewaną zmianę kierunku, automatycznie przełączy się w „tryb zdarzenia” i zapisze bieżący segment materiału w chronionej sekcji pamięci.
5. Czujnik ruchu
6. Funkcja parkingowa – jej włączenie oznacza, że samochód jest w stanie gotowości na ruch, ale w rzeczywistości nie rejestruje jeszcze niczego na karcie pamięci. Pomaga to zaoszczędzić energię i zminimalizować niepotrzebne nagrywanie. Jeśli kamera wykryje uderzenie lub ruch, obudzi się i rozpocznie nagrywanie.
Karta pamięci SD - jak dobrać odpowiednią?
Karta pamięci jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów kamery samochodowej. Przy wyborze karty pamięci należy zwrócić szczególną uwagę na:
1. pojemność karty (wyrażoną w gigabajtach – GB),
2. prędkość zapisu karty (wyrażoną w klasach).
Nie ignoruj zaleceń producenta co do wymagań stawianych karty. Niekompatybilna karta może prowadzić do przerywanego odtwarzania wideo, niekompletnych plików i innych problemów.
Najistotniejszym parametrem karty pamięci jest jej pojemność. Pojemność karty ma bezpośredni wpływ na jak długie nagranie możemy zarejestrować kamerą (bez nadpisywania) oraz w jakiej jakości może być to nagranie. Im wyższa jakość oraz rozdzielczość nagrania tym więcej ono zajmuje pamięci karty. Poniżej przedstawiamy orientacyjne długości nagrań w jakości HD. Mogą się one różnić w zależności od pozostałych ustawień kamery.
1. karta 8 GB – 2-3 godziny,
2. karta 16 GB – 4-6 godzin,
3. karta 32 GB – 6-12 godzin.
Przy wyborze karty pamięci szczególnie ważna jest prędkość zapisu, która jest określana przez „klasę” karty pamięci. Możemy się spotkać z kartami oznaczonymi klasami 2, 4, 6 oraz 10. Karta oznaczona klasą 2 dokonuje zapisu z prędkością co najmniej 2 MB/s, podczas gdy karta klasy 10 ma zagwarantowane minimum 10 MB/s. Większość producentów kamer samochodowych zaleca używanie karty o klasie 6 lub wyższe.
O tym na co zwracać uwagę przy wyborze karty pamięci dowiesz się naszego artykułu Karta pamięci SD - jaką wybrać?