Karta pamięci SD lub micro SD jest nieodzownym elementem wielu urządzeń elektronicznych, takich jak kamera samochodowa czy aparat cyfrowy. Odpowiednie dobranie karty pozwala nie tylko na uzyskanie optymalnych prędkości działania urządzeń, ale również zapewnia bezpieczeństwo Twoich plików. Dowiedz się na co zwracać uwagę wybierając kartę dla siebie.

 

" />
Podaruje.com
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Karta pamięci - jaką wybrać?

blog Podaruje.com
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Karty pamięci to coś więcej niż tylko przechowywanie zdjęć i filmów. Wybór odpowiedniej karty pamięci ma istotne znaczenie jeżeli zależy Ci na uzyskaniu optymalnych prędkości działania urządzeń i zapewnieniu bezpieczeństwa plików cyfrowych. Kiedy dokonujesz wyboru karty, oto kilka ważnych aspektów, o których powinieneś pamiętać.

 

Karta pamięci - co to jest?

Karty pamięci pełnią funkcję elektronicznej pamięci dla Twoich urządzeń, przechowując multimedia cyfrowe, takie jak zdjęcia i filmy. Jeśli masz aparat, kamerę, drona lub urządzenie mobilne, prawdopodobnie używasz karty pamięci.

Przy wyborze karty pamięci należy zwrócić szczególną uwagę na:

- rodzaj karty: SD (Secure Digital) lub microSD,
- pojemność karty,
- prędkość odczytu (przesyłu),
- prędkość zapisu.

Najczęściej używanymi rodzajami kart pamięci są karty SD i microSD. Są uniwersalne i pasują praktycznie do wszystkiego, od lustrzanki cyfrowej aż po kamerę samochodową. Jednak nie wszystkie karty są sobie równe – różne urządzenia wymagają innego typu karty pamięci. Jaka karta będzie pasowała do Twojego urządzenia?

Polecane prezenty

[product search="karta pamięci" limit="4" onlyAvailable="true"]

Karta pamięci SD czy microSD?

Pierwszym czynnikiem, który będzie miał znaczenie przy wyborze karty pamięci jest to, w jakim urządzeniu będziesz jej używać. Większość urządzeń ma określony zestaw kart pamięci, które są z nimi zgodne. Zasadniczo, tradycyjne karty SD używane będą w profesjonalnych aparatach fotograficznych, natomiast karty microSD znajdą zastosowanie w takich urządzeniach jak kamery sportowe, samochodowe czy transmitery samochodowe.

Kartę microSD możesz kupić wraz z adapterem - kartę microSD podłącza się wtedy do adaptera i można używać je z dowolnym standardowym czytnikiem kart SD. Innymi słowy, jeżeli posiadasz adapter do karty microSD to możesz jej używać w urządzeniach, które działają w oparciu do tradycyjne karty SD. Chociaż adapter rozszerza możliwości zastosowania karty microSD to może on również negatywnie wpłynąć na prędkość działania karty.

Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz karty SD czy microSD, sprawdź dane techniczne urządzenia.

Przykładowe karty pamięci firmy SanDisk:
Karta pamięci microSD Karta pamięci SD  Karta pamięci micro SD + adapter

 
Prędkość odczytu i zapisu - to oznacza?

Oprócz pojemności, karty SD mają wskazany na etykiecie również inny numer tj. prędkość odczytu karty, wyrażoną w MB/s.

Prędkość odczytu, nazywana również prędkością przesyłania, określa, jak szybko pliki będą przesyłane z karty do komputera. Na przykład przesyłanie obrazów do komputera trwałoby dłużej przy prędkości odczytu 50 MB/s niż przy 100 MB/s.

Fotografowie, oraz osoby korzystające z kart pamięci przy kamerach samochodowych powinni zwracać uwagę również na inny parametr, a mianowicie prędkość zapisu. Prędkość zapisy odzwierciedla szybkość z jaką karta pamięci może zapisywać dane. Im wyższy parametr tym szybciej będzie działać urządzenie. Jest to szczególnie ważne podczas robienia zdjęć w trybie seryjnym lub nagrywania filmów w wysokiej jakości.

Prędkość zapisu nie jest podana na etykiecie karty SD (lub micro SD), ale zwykle można ją znaleźć w opisie produktu

Pojemność karty - jaka będzie odpowiednia?

Przy wyborze karty możesz spotkać się z tajemniczo brzmiącymi oznaczeniami SDHC oraz SDXC. Odnoszą się one do pojemności karty pamięci. SDHC (ang. Secure Digital High Capacity) to karty pamięci, które cechują się pojemnością do 32 GB.

Z kolei SDXC (Secure Digital Extended Capacity) pozwalają na przechowywanie plików o pojemności od 64 GB, aż do 2 terabajtów (TB).

Warto sprawdzić jakie możliwości przechowywania plików dają nam karty o poszczególnych pojemnościach:

Pojemność kart, a limity przechowywanych plików:

 
Pojemność
(GB)
Muzyka w
formacie .mp3 (h)

Zdjęcia w formacie .jpg - 20 MP (szt.)

Nagranie wideo - HD (min)  Nagranie wideo -
full HD
(min)
16 GB  270  2660  240  160
32 GB  545  5330  480  320
64 GB  1090  10660  960  640
128 GB  2145  21320  1920  1280

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl