Podaruje.com

Jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to idealny czas na wyciągnięcie swoich dwóch kółek. Jazda na rowerze nie tylko pozwala zadbać o kondycję i polepszyć sylwetkę, ale i odciążyć portfel (co przy aktualnych cenach paliw przekonuje osoby, które dotychczas unikały tego środka transportu). Aby każda przejażdżka sprawiała przyjemność, należy już na początku sezonu odpowiednio przygotować rower. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Czyszczenie roweru – od tego zacznij

Serwis swojego roweru rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia komponentów z kurzu, brudu i tłustych osadów. Warto użyć specjalistycznych środków do czyszczenia. Jeżeli takowych nie masz, możesz umyć rower ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie używaj myjki ciśnieniowej ani węża ogrodowego, ponieważ możesz wypłukać smar z łożysk albo przenieść ziarna piasku w komponenty, co może prowadzić do uszkodzenia napędu. Przetrzyj całą ramę, siodełko i kierownice wilgotną ściereczką. Zwróć też uwagę na kółka przerzutek, widelec przedni i tylny, łańcuch oraz piasty.

Polecane prezenty dla rowerzysty

Przegląd roweru

Po zimowym okresie trzymania roweru w piwnicy lub garażu, warto poddać go odpowiedniej konserwacji. Warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który zagwarantuje fachową i kompleksową usługę. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z wysokimi kosztami. Jeżeli masz odpowiednie narzędzia i posiadasz wiedzę na ten temat, przegląd możesz wykonać samodzielnie. W wielu przypadkach wystarczy umycie oraz nasmarowanie łańcucha tak, by w środku był mokry a na zewnątrz suchy. Olej należy nanieść na każde ogniwo łańcucha. Poczekaj, aż wpłynie w zakamarki, a następnie przetrzyj komponent suchą ściereczką. Skontroluj także stan opon. Jeżeli bieżnik jest starty, należy wymienić ogumienie. Zadbaj także o odpowiednie ciśnienie w kołach. Uzupełnij je do wskazanego poziomu (oznaczenie znajdziesz z boku opony) za pomocą pompki z manometrem lub kompresora na stacji benzynowej. Stan opon odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz żywotność bieżnika.

Pamiętaj także, by skontrolować hamulce. W przypadku szczękowych sprawdź stan klocków. Jeśli masz tarczowe, tarcze należy odtłuścić odpowiednim preparatem lub przy pomocy wacika nasączonego benzyną ekstrakcyjną. Zwróć także uwagę na linki i pancerze, czy nie są zardzewiałe. To ważne, ponieważ komponenty odpowiadają za prawidłową pracę przerzutek. Ważną kwestią są także światła – zadbaj o przednie i tylne, a także o elementy odblaskowe.

Gadżety do roweru

Oprócz serwisu roweru, warto go wyposażyć w przydatne akcesoria, dzięki którym jazda będzie jeszcze przyjemniejsza. Gadżety to świetny pomysł na prezent dla rowerzysty. Na dłuższe wyprawy rekreacyjne, a także do jazdy sportowej świetnie nada się lekka i oddychająca koszulka rowerowa z panelami bocznymi z siatki typu „spider mesh”. Warto również zaopatrzyć się w uchwyt na telefon do roweru, który umożliwi korzystanie ze smartfona w czasie jazdy, bez ryzyka zgubienia lub uszkodzenia urządzenia. Rowerzyście przyda się także wielofunkcyjny smartwatch, który pokaże przebyty dystans oraz ilość spalonych kalorii. Zegarek pozwoli także odbierać połączenia oraz powiadomienia SMS oraz z aplikacji bez potrzeby wyjmowania smartfona.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl