Zachowanie bezpieczeństwa na drodze powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Producenci samochodów nieustannie prześcigają się w unowocześnianiu systemów, które umożliwiają bezawaryjną jazdę. Warto jednak doposażyć auto w dodatkowe akcesoria, które ułatwią poruszanie się po drodze.
Systemy bezpieczeństwa w samochodzie
Systemy bezpieczeństwa w aucie zależą głównie od roku produkcji, samego producenta, a także modelu pojazdu i jego wyposażenia. Najnowsze samochody posiadają wiele różnego rodzaju opcji, które kierowcy sami mogą dopasować do swoich potrzeb. O bezpieczeństwo pasażerów dba system ABS, który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania, co umożliwia ich skręcenie. W trakcie hamowania awaryjnego należy wówczas docisnąć pedał hamulca do końca. Z tym ściśle jest powiązany system BAS, którego zadaniem jest ocenienie czy szybkość, z jaką kierowca wciska pedał, jest zwiększona. Jeżeli tak, oznacza to awaryjne hamowanie, BAS zwiększy ciśnienie w układzie hydraulicznym i wspomoże zatrzymanie się samochodu. Krótszą drogę hamowania zapewnia system EBD.
Systemy bezpieczeństwa czuwają również w trakcie ruszania i jazdy samochodem. Jednym z nich jest system kontroli trakcji, który w zależności od rodzaju zastosowanego rozwiązania układ spowalnia koła, zmniejsza obroty silnika, a drugi kontroluje ruszanie w trudnych warunkach, na przykład na wzniesieniach, co uniemożliwia stoczenie się do tyłu. Z kolei ESP pozwala utrzymać samochód na właściwym torze jazdy, co ogranicza ryzyko wpadnięcia w poślizg.
Duży problem stanowi również martwe pole, czyli obszar, którego kierowca nie widzi w lusterkach bocznych ani we wstecznym. System wykrywający pojazdy w takim miejscu ostrzega o pojawieniu się obiektu. Wiele osób korzysta również z systemu parkowania, który pozwala zauważyć przeszkodę lub zbliżającą się postać w trakcie manewru. Ten rodzaj udogodnienia jest zazwyczaj dodatkowo płatną opcją, dlatego doświadczeni kierowcy często z niej rezygnują. Innym rozwiązaniem jest kupno wideorejestratora z kamerą cofania. Pogląd znajduje się na ekranie, który montuje się w okolicy lusterka wstecznego. Kamera samochodowa pozwala na rejestrację drogi i wszelkich zdarzeń, co jest przydatne na przykład w trakcie wypadku, by ustalić winnego. Kamera cofania na prezent to świetny pomysł zarówno dla doświadczonego kierowcy, jak i dla początkującego.
Rozmowa przez telefon podczas jazdy
Za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Jeżeli często podróżujesz, a samochód nie ma wbudowanego zestawu głośnomówiącego, to warto wyposażyć się w odpowiednią słuchawkę bezprzewodową. Dzięki temu można bezpiecznie prowadzić samochód bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Wbudowany przycisk pozwala na odbieranie połączeń nawet jeżeli telefon znajduje się w plecaku, torbie czy kieszeni.
Jaki zestaw słuchawkowy do samochodu?
Do wyboru są dwa rodzaje zestawów słuchawkowych, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. Jeżeli szukasz urządzenia, które sprawdzi się stricte w samochodzie, to warto postawić na słuchawkę bezprzewodową. Montuje się ją wygodnie na uchu. Możesz wybrać uniwersalne rozwiązanie, które pasuje zarówno do lewej, jak i prawej małżowiny. Jedno naładowanie pozwala na kilkanaście godzin nieprzerwanych rozmów. Innym rozwiązaniem są słuchawki bezprzewodowe douszne, które również możesz bezprzewodowo połączyć ze swoim smartfonem. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią także poza samochodem słuchać muzyki, czy podcastów. Sprawdzą się również w trakcie wykonywania różnego rodzaju aktywności, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Taki zestaw słuchawek to świetny pomysł na prezent dla mężczyzny lub kobiety, którzy często podróżują, dużo rozmawiają przez telefon lub wyjeżdżają w częste delegacje.
Zarówno kamera cofania, jak i zestaw słuchawkowy skutecznie poprawiają jakość podróży oraz bezpieczeństwo wykonywanych manewrów. Dzięki tym akcesoriom można ułatwić sobie parkowanie czy uniknąć mandatu za rozmowę w trakcie jazdy. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego.